Navigering
Start



Båtregister

Rederier

Varv



Bildreportage

Forum

Länkar



Kontakt

Om sidan

Vanliga frågor

Efterlysningar

Uppdateringar

Sök
Detaljerad Sök
Diamant
Stångskär av Landsort utanför Landsort
Stångskär av Landsort utanför Landsort
Foto: Lasse Wallin, Landsortstrafiken AB
Fler bilder
  Fartygsfakta     Informationskällor:
* Källa 1
* Källa 2
  Byggd 1999
  Varv Westers Mekaniska AB, Jordfall
  Varvsnummer 72
  Registernr 15158
  Fartygstyp Motorfartyg
  Material Aluminium
  IMO nummer -
  Signal SKDY
  Systerfartyg -
  Teknisk data Vid byggnation Idag
  Längd öa 16,96 meter 16,96 meter
  Största bredd 4,82 meter 4,82 meter
  Djupgående 1,69 meter 1,69 meter
  Brt/Nrt 48/14 48/14
  Maskineri 2 x Scania DSI 11 74M43K 2 x Scania DSI 11 74M43K
  Effekt 920 hk, 676 kW 920 hk, 676 kW
  Toppfart 20 knop 20 knop
  Kapacitet 68 passagerare 68 passagerare
  Historik
  1999-07 Levererad av Westers Mekaniska AB som Diamant till Haninge Charter & Sjötaxi AB, Ornö. Trafik för Waxholmsbolaget på traden Ankarudden - Landsort.
  2003-02-13 Såld till Landsortstrafiken AB, Landsort för 6,8 milj SEK och omdöpt till Stångskär av Landsort. Fortsatt trafik för Waxholmsbolaget på samma trad.
  2004-04 Ommålad vid Oskarshamns varv, Oskarshamn. Får rött skrov, istället för det tidigare blåa skrovet.
Tillbaka till Haninge Charter & Sjötaxi AB
Tillbaka till Landsortstrafiken AB
 
 
Skärgårdsbåtar.se
Vi erbjuder dig nu 1509 fartyg, 785 rederier och 91 nybyggnadsvarv.

Nytt material tillkommer ofta, både nya fartyg samt uppdateringar på de fartyg som redan idag finns på våra sidor!
Månadens presentation
m/s Tjärö
Tjärö Restaurang och Marina AB

m/s Tjärö Foto: Patrik Nylin

Båten levererades 1960 från Väggavarvet AB som Sundspilen till Helge Ivar Valfrid Wendelsson i Hörvik för trafik till Hanö, Blekinge. 1966 övertogs hon av Mjällby kommun som 1971 blev en del av Sölvesborgs kommun. 1978 såldes båten till Kalmar för att 1981 återvända till Blekinge då hon köptes av STF för trafik till Tjärö mellan Karlshamn och Ronneby. Sedan 2008 ägs hon av Tjärö Restaurang och Marina AB och går flera gånger dagligen sommartid mellan Tjärö och Järnavik.